מיהו חרדי?

פרסום לחרדים זה עולם מלא. יש מורכבויות לא פשוטות שעל משווק ומפרסם לפרקם ולתעל אותם לטובת הקמפיין. במאמר זה נדבר על העולם החרדי וננסה לשרטט מעט את מרכיביו המרכזיים ולתת איזה מסגרת כללית לכל קבוצה מהקבוצות הגדולות במגזר.

הציבור החרדי

לא קל למי שמחוץ למגזר החרדי להבין את מורכבויות המגזר. זה נראה במבט מבחוץ נורא קל. כולם שחור לבן לא? אז זהו שלא. תתפלאו לשמוע עד כמה גם לשחור לבן יש הרבה אפור. זה ציבור מגוון, ייחודי ומלא סגנונות.

בכלל לתייג את כל החרדים לאותה קטגוריה יהיה חטא. רמת הפתיחות, השילוב בחברה הכללית, שוק העבודה, היחס למדינה, רמת האדיקות, ראיית העולם ועוד הרבה פרמטרים יהיו שונים בין עדה לעדה בתוך הציבור החרדי.

האם יהיה נכון להגיע עם אותו מסר לקהילה X ולקהילה Y? התשובה היא כמובן שלא. לכל קהילה יש את הקודים, הסגנון, דרך הביטוי והשקפת עולם שונה. אוקי נכון שיש הרבה דברים משותפים שרלוונטיים על כלל המגזר. אבל אם רוצים להיות מדויקים, לחדור עם מסרים שיווקיים להארקורד החרדי, צריך להיות בקיאים בכל הניואנסים המגדריים.   

שלוש קבוצות

באופן כללי ניתן לפלח את המגזר החרדי לשלוש קבוצות מרכזיים. חסידים, ליטאים וספרדים. גם בכנסת יש לנו את יהדות התורה החסידית, דגל התורה הליטאית וש"ס הספרדית. זה לא סתם. יש הרבה הבדלים בין הקבוצות האלה ויש מועצת רבנים לכל קבוצה.

בכמה מילים אנסה לסרטט קוים כלליים על כל קבוצה:

חסידים – החסידים מוכרים יותר לציבור הרחב בעקבות התלבושות שלהם. הם נראים 'מאיימים' יותר. יהיה להם בדרך כלל לבוש מוזר בעיני החילוני הממוצע. כובע פרווה או רבני, חליפה ארוכה, גרביים ארוכות, וסטים אולי ועוד. הלבוש משתנה קצת בהתאם לחסידות אליה משתייכים.  

את החסידים עוד יותר קשה לאפיין כי הם בעצמם מתחלקים לעשרות חסידויות ולכל חסידות יש את  הקו שלה. אך באופן כללי ניתן לומר שהחסידים מתחברים יותר לרגש היהודי מאשר לשכל. שם יהיה הדגש יותר על התפילה, על השמחה בלהיות יהודי, ציות לרבי, נסיעה לרבי, ברכות, סגולות וכו'. 

ליטאים – את הליטאים תוכלו לזהות בהפגנות האלימות נגד הגיוס לצבא. המראה החיצוני שלהם פחות 'מאיים' הם לובשים מכנסיים שחורות וחולצה לבנה קלאסיים והרבה מהם גם חליפה אלגנטית וכובע. אך אל תטעו מהמראה שלהם, הם יותר לוחמניים כלפי הציבור החילוני.

העולם הליטאי מקדש את לימוד הגמרא וה'תלמיד חכם' נמצא אצלו בראש היררכיה הערכית. המושגים 'עולם הישיבות' ו'בחור ישיבה' וכדומה נמצא שם יותר ויקר ערך יותר. שם התפתחה האידיאולוגיה של קידוש החיים למען לימוד התורה הטוטאלי. מה שנקרא 'אברך כולל'.

ספרדים – העולם הספרדי הוא עולם אחר לגמרי. דבר ראשון מהסיבה הפשוטה שגם החסידים וגם הליטאים הם אשכנזים. מבחינת המראה החיצוני שלהם, כיום אין הבדל כל כך בין המראה של הספרדים למראה של הליטאים. הספרדים 'ירשו' את הלבוש של הליטאים.

הספרדים לא עוינים את הציבור הכללי בהשוואה לחסידים ולליטאים. היהדות שלהם פתוחה ומקבלת יותר (לא שהם מעגלים פינות, אלא הפסיקה ההלכתית מקלה יותר), היחס שלהם למדינה אוהד יותר והם פחות סגורים מהחסידים והליטאים. רק נזכיר שה'מסורתיות' מגיעה מהציבור הספרדי בשונה מהאשכנזי.

משרד פרסום חרדי

לסיכום: דיברנו על המגזר החרדי בכללות, הדגשנו שיש הבדלים רציניים בתוך המגזר עצמו בין קהילה לקהילה. חילקנו אותו לשלוש קבוצות: חסידים, ליטאים וספרדים וניסינו לשרטט קוים כלליים לכל קבוצה.

במשרד פרסום חרדי יודעים להעביר את המסר המתאים לכל מגזר וקהילה. לפי הניואנסים שלו. אנו מכירים היטב ולפרטי פרטים את הציבור החרדי ואוהבים לעבוד איתו. פרסום ושיווק נכון בציבור החרדי יכול לעשות פלאים לעסק ולפתוח אותו לקהל חדש וייחודי. הציבור החרדי הוא צרכן נאמן ומסור וכייף לעבוד איתו.         

שינוי גודל גופנים