אתרי עסקים חרדיים

כדי לבנות אתרי אינטרנט חרדיים עלינו קודם כל ללמוד את הקהל החרדי. להבין את מניעיו, אופיו, רצונותיו ומאפייניו. עלינו להתאים את האתר לכל האלמנטים הייחודיים של המגזר החרדי. לפעמים מדובר על ניואנסים ולפעמים על נושאים מהותיים.

עסקים חרדיים

עסק חרדי הוא עסק שפונה לקהל החרדי. אין זה משנה כלל מיהו בעל הבית האמתי של העסק. אם הוא חרדי או לא. עסק שלא מתאים את עצמו לאוכלוסיה החרדית, איננו יכול בשום פנים ואופן לפנות לקהל החרדי. גם חילוני שמעוניין לפנות לקהל החרדי עליו להתאים את העסק לציבור החרדי. זה הדבר החשוב ביותר.

גם עסק שמנוהל על ידי חרדי אך לא שומר על הכללים הנדרשים במגזר החרדי. אחת דינו להתרסק. הוא בדיוק כמו עסק חילוני (ואולי יותר גרוע), והוא לא יצליח להביא אליו קהל חרדי. יש כללים נורא ברורים וחדים שעל בעל העסק לשמור וליישם בעסק שלו אם ברצונו לעסוק בפרסום לחרדים. אלו הנורמות בציבור החרדי ומי שלא שומר על הנורמות, לא יכול לפנות לקהל החרדי.

אתרי עסקים חרדיים

עסק חרדי חייב להישמע לגדולי הדור, לרבנים ולמורי ההוראה במגזר החרדי. הם הסמכויות העליונות, הפוסקים והקובעים מה לעשות ואיך לעשות, כל דבר. אתה חייב שיהיה לך רב או ועדה רוחנית (תלוי בטיב העסק) שיאשר או יבדוק את המוצרים, השירותים, התוכן וצורת ההגשה של כל דבר בעסק.

כמובן שאין מה לדבר על נושאים שהם אסורים לפי ההלכה כמו תמונות לא ראויות, מוצרים לא כשרים למהדרין, תכנים חילוניים, מידע על נושאים מפוקפקים, דיבור לא הולם וכו'. זה בסיס. בזה אנחנו לא עוסקים בכלל. יש לך ספק? תשאל רב. אפשר אפילו דרך האינטרנט או בשליחת sms לרבנים.

אנחנו מדברים על נושאים דקים ועדינים יותר. כמו למשל תמונות של חילונים. זאת אומרת תמונה של מישהו ללא כיפה על הראש. זה דבר נורא חשוב. אם בונים אתר ומכניסים תמונות של אנשים (נשים אין מה לדבר בכלל) ללא כיפה וציצית זה בעיה, זה לא יעבור. או דוגמה נוספת, קישור לאתרים חילוניים. אני לא מדבר על אתרים כלליים כמו של הדואר וכדומה אלא אתרי חדשות למשל. זה בעיה רצינית.

למי בדיוק אתה פונה בעולם החרדי

דבר נוסף נורא חשוב. אנחנו במשרד פרסום חרדי יודעים שבעולם החרדי יש מספר מגזרים, שבטים וקהלים. בבניית אתרים חרדיים לעסק חרדי עליך לדעת למי האתר פונה בדיוק. כי סגנון האתר, התוכן והצורה של האתר יותאם לקהל היעד. אם הקהל הוא חרדי מודרני, חרדי שמרן יותר, חסידי, ליטאי. גם בתוך מגזר מסוים יש מספר קבוצות שצריך לקחת בחשבון.

לדוגמה: יש הבדל של שמים וארץ אם פונים לקהל חסידי או לקהל ליטאי. מלבד זאת שהרבנים וגדולי התורה הם שונים. הנושאים עליהם הם שמים את הדגש הם שונים ולפעמים הפוכים. לצורך הדוגמה אם אתה רוצה למכור בגדים. הבגדים של הקהל החסידי זה שריימל, סירטוק, רעקל, ספודיק וכו' ואילו אצל הליטאים הלבוש הוא חליפה, כובע קנעייטש, פראק וכו'. אלו הבדלים משמעותיים.

אם נרצה לרדת לדקויות יותר נוכל לחפש את ההבדלים בין העולם החסידי עצמו, בין פלגיו וחצרותיו השונות וכן בעולם הליטאי עצמו בין המחנות השונים. יש הבדלים גם ביניהם. יש הבדלים הן במידת החופש, הן בסגנון ובתרבות והן בלבושים השונים. אל לנו לזלזל בדקויות אלו. מי שמגיע מבחוץ אולי לא ישים לב כלל לשינויים אך חרדי מבית מייד יבחין בהבדלים ויתייג את האתר.

בכתבות הבאות נפרט יותר על הכללים והנורמות החרדיות לפי הפלגים השונים והזרמים בעולם החרדי. נדייק בעלי עסקים שרוצים לפרסם לציבור החרדי או לבנות אתר חרדי איך לעשות זאת בצורה נכונה בלי להסתבך ובלי לאבד לקוחות חרדיים. עקבו אחרינו.

שינוי גודל גופנים